Hopp til hovedmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden
Dette er Ringsaker kommunes offentlige nettsted. For å komme til vår markedsportal, besøk www.ringsaker.no

Tilbake til oversikten

Opplevelsestur til Steinsholmen og Mjøskastellet med Barnas Turlag

Plakat Opplevelsestur til Steinsholmen og Mjøskastellet med Barnas Turlag
DNT Lillehammer
12:00

Søndag 12. april inviterer vi til en spennende og opplevelsesrik tur til Steinsholmen, sør for Moelv. Her, ute i Mjøsa, finner vi ruinene av det gamle Mjøskastellet – en borg som ble bygget på 1200-tallet – og helleristninger som er flere tusen år gamle.
Dette er en helt spesiell tur som bare kan gjennomføres om våren. Når vannstanden i Mjøsa er lav, kan vi gå tørrskodd helt ut til Steinsholmen. Resten av året ligger øya ute i vannet og kan bare nås med båt. Det gjør denne turen til en unik opplevelse – nesten som å finne en hemmelig øy.
Vi vandrer sammen ut til øya og bruker god tid på å utforske ruinene. Her kan barna bruke fantasien og forestille seg hvordan det var å leve her for mange hundre år siden. Tenk at det både bodde folk her og at borgen også ble brukt som fengsel! Underveis ser vi også helleristninger fra steinalderen – spor etter mennesker som levde her lenge før borgen ble bygget.
Turen passer godt for barn fra 3 til 12 år, og yngre barn kan bli med i bæremeis. Turen er kort og overkommelig, men det kan være litt bløtt, så det er lurt med gode sko eller støvler. Vi tar turen i rolig tempo og legger vekt på opplevelse, utforsking og fellesskap.
Ta med mat og drikke og noe å sitte på. Vi finner et fint sted og spiser lunsj sammen underveis.
Oppmøte: Parkeringsplassen ved Mjøsa Pizzeria & Restaurant kl. 12:00.Adresse: Storgata 183, 2390 Moelv.
Adkomst fra Lillehammer: Følg E6 sørover og ta av ved avkjøring 76 mot Moelv. Etter ca. 180 meter tar du til høyre inn på Storgata (Rv 213) og følger veien sørover til parkeringen ved Mjøsa Pizzeria & Restaurant.
Vi håper mange vil bli med på denne vårens lille tidsreise – en tur full av undring, historie og oppdagelsesglede! Mer informasjon om borgen
Turbeskrivelse på Ut.no til både borgen og hellerisningene
Mjøskastellet måtte repareres. Artikkel fra Innlandet fylkeskommune
"Mjøsas Alcatrz" Artikkel fra NRK.

Bildet over er en rekonstruksjon av Mjøskastellet av Peter Blix / Domkirkeoddens Fotoarkiv, Digitalt Museum.
Passer for:Barn
Kontakt: Trude Brenner
Epost: trude_brenner@hotmail.com
Telefon: 92 43 6694

Sted

DNT Lillehammer
Vis kart

Kontakt

Nettside